Chelaty – w związku z naturą
Jak działają chelaty?
Chelaty to związki, w których element organiczny łączy się z jonem metalu. W procesie powstawania chelatów dochodzi do chwycenia kationu metalu jakby w „kleszcze” struktury pierścieniowej, trudnej do rozerwania przez inne substancje. Tworzą się trwałe, rozpuszczalne w wodzie związki, które dzięki swym właściwościom mogą mieć różnorodne zastosowania. Chelaty występują również w naturze (chlorofil i hemoglobina).
Gdzie znajdują zastosowanie chelaty?
Chelaty, można stosować niemalże w każdym wymagającym użycia wody procesie przemysłowym, gdzie dzięki ich właściwościom da się kontrolować obecność poszczególnych jonów. Wykorzystywane są one w takich dziedzinach jak:
- produkcja leków i suplementów diety,
- rolnictwo,
- produkcja żywności i pasz,
- konserwacja żywności,
- procesy wydobywcze,
- produkcja i przetwarzanie biogazu,
- produkcja kosmetyków i detergentów,
- budownictwo,
- wytwarzanie papieru.
Ta innowacyjna metoda pozwala na tworzenie związków nowoczesnych i efektywnych, o szerokim zakresie stosowalności, bardziej stabilnych i wydajnych niż standardowe preparaty, o potwierdzonej jakości (bardzo wysoki stopień schelatowania został potwierdzony przez autoryzowane laboratoria, m. in. przez PCBC). Większość naszych chelatów jest biodegradowalna. Elastycznie dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb Klientów, umożliwiając komponowanie produktów pod konkretne zamówienia.
Chelaty paszowe – Moc Mikroelementów
Oferujemy naszym Klientom wysokiej klasy chelaty paszowe, czyli organicznie związane mikroelementy niezbędne dla prawidłowego żywienia zwierząt.
Przeprowadzane badania wskazują na niemal całkowitą przyswajalność chelatów. Te organiczne formy mikroelementów składają się z atomu metalu połączonego wiązaniem koordynacyjnym z takimi związkami jak hydrolizat białek, lub pojedyncze aminokwasy. W czasie procesu chelatacji cząsteczki mikroelementów w chelatach zostają zobojętnione (nie posiadają ładunków elektrycznych), dzięki czemu nie powodują dezaktywacji witaminy C, E, oraz witamin z grupy B. Związanie tych cząsteczek z aminokwasami sprawia, że zanikają antagonizmy pomiędzy mikroelementami podanymi w formie organicznej. Chelaty są wchłaniane przez organizm zwierzęcia w sposób charakterystyczny dla aminokwasów, z którymi są związane mikroelementy. W znacznym stopniu przyspiesza to i ułatwia przyswajanie tak podanych mikroelementów oraz umożliwia bezpośrednie docieranie w miejsca, gdzie występuje ich największy deficyt.
Związki te są całkowicie bioprzyswajalne (bardzo wysoki stopień schelatowania potwierdzony przez autoryzowane laboratoria), co pozwala również zmniejszyć dawki mikroelementu przy jednoczesnym zwiększeniu jego pobrania przez zwierzę. Tym samym znacznie poprawiają się wyniki produkcyjne. Większość naszych chelatów jest biodegradowalna.
Obecnie w naszej ofercie znajdują się trzy linie produktowe chelatów paszowych, to jest:
- Chelmax i L – Chelmax (chelaty na bazie aminokwasów pochodzących z hydrolizy białka soi),
- Glystar i Glystar Forte (chelaty na bazie glicyny),
- metioniniany (chelaty na bazie metioniny).
Chelaty nawozowe
Polecamy również nawozy nowej generacji, produkowane przy wykorzystaniu biotechnologii, tj. chelaty oraz nawozy zawierające chelaty (podane w formie organicznej mikro- i makroelementy niezbędne dla prawidłowego żywienia roślin). Innowacyjne metody produkcji sprawiają, że nasze chelaty szybko i skutecznie reagują na rzeczywiste potrzeby roślin.
Efektywność i ekologia – chelaty to związki o przełomowym znaczeniu dla rolnictwa. Odpowiedni związek organiczny łączy się w nich z jonem metalu. Taka budowa gwarantuje szybsze przenikanie przez błony komórkowe roślin oraz niemal całkowitą przyswajalność składników odżywczych – zdecydowanie lepszą niż w standardowych preparatach (bardzo wysoki stopień schelatowania potwierdzony przez autoryzowane laboratoria, m. in. przez PCBC). Dzięki temu dostarczane składniki nie trafiają do gleby i nie powodują zanieczyszczenia środowiska.
Niezawodność – pobieranie mikroelementów z gleby może być ograniczone przez ich niską stabilność chemiczną. Innowacyjna technologia pozwoliła na otrzymanie związków stabilnych w szerokim zakresie pH, odpornych na czynniki zewnętrzne, doskonale przyswajalnych i zachowujących skuteczność w okresach utrudnionego pobierania substancji odżywczych. Chelaty mogą być wykorzystane do interwencyjnego uzupełnienia niedoborów mikroelementów (np. linia chelatów Actipol na bazie EDTA, DTPA, EDDHA oraz EDDHSA).
Wydajność i wygoda– zastosowanie preparatów z chelatami zapewnia lepsze wykorzystanie wniesionych składników. Pozwala też zmniejszyć ilość stosowanego preparatu w stosunku do tradycyjnych produktów. Unikalna, zbilansowana kompozycja działa wielokierunkowo i dostarcza uprawom odpowiednią dawkę mikroelementów przy użyciu tylko jednego produktu (ActiPlon, ActiMag).
Jakość i innowacyjność – tworzymy nawozy według autorskich receptur, stosując najlepsze komponenty. Nieustannie monitorujemy proces produkcji i stale ulepszamy naszą ofertę.