Dokarmianie dolistne pełni przede wszystkim funkcję uzupełniającą w przypadku nawożenia upraw nawozami makroelementowymi (głównie NPK), ale przede wszystkim ma za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie uprawianych roślin w mikroelementy.
Niedobory mikroelementów w glebie prowadzą do uniemożliwienia absorpcji innych składników o czym mówi znane wśród agronomów prawo Liebiga. Ponadto zasobność gleb w mikroelementy oraz ich dostępność zależy od wielu czynników, tj. odczynu ph , wilgotności czy temperatury. Również ograniczone możliwości systemu korzeniowego spowodowane np. jego niedostatecznym rozwinięciem lub przymrozkami utrudniają pobierania składników pokarmowych z gleby. Dlatego w nowoczesnym rolnictwie podstawowym sposobem dostarczania roślinom brakujących mikroskładników jest nawożenie dolistne.
Dostarczanie makro i mikroelementów przez liście to szybki i skuteczny sposób na uzupełnienie niedoborów wszędzie tam, gdzie pobieranie poszczególnych składników z gleby jest utrudnione. Pod względem plonotwórczym najbardziej efektywne jest dokarmianie w okresach intensywnego tworzenia się biomasy i organów generatywnych.
W zależności od zaobserwowanych niedoborów poszczególnych mikro lub makroskładników, jak również po uwzględnieniu zapotrzebowania danej uprawy możemy wybrać nawozy jedno lub wieloskładnikowe. Firma Arkop od wielu lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości nawozów dolistnych z zastosowaniem mikroelementów w formie maksymalnie przystępnej dla roślin czyli chelatów. W ofercie znajdują się zarówno produkty do interwencyjnego uzupełniania niedoborów poszczególnych mikroelementów – linia Actipol (na bazie EDTA,DTPA,EDDHA, EDDHSA, HGA) jak również unikalne i starannie dobrane kompozycje odpowiednich makro i mikroelementów, czyli linie ActiPlon, ActiMag oraz Foliar Activ a także linia specjalistycznych nawozów dolistnych Foliar Lab. Zastosowanie preparatów z chelatami zapewnia lepsze wykorzystanie wniesionych składników co pozwala zmniejszyć ilość stosowanego nawozu w stosunku do tradycyjnych produktów. Korzystanie z innowacyjnych metod produkcji sprawia, że chelaty firmy Arkop szybko i skutecznie reagują na rzeczywiste potrzeby roślin.
Aby zabiegi dokarmiania dolistnego były skuteczne, należy spełnić następujące warunki:
- Odpowiednia temperatura powietrza od 12-25 st. Celsjusza i wilgotność powietrza (60-90%)
- Temperatura wody użytej do przygotowania oprysku powinna mieć minimum 10-11 st. Celsjusza, a temperatura cieczy użytkowej nie powinna być niższa niż 12 st. Celsjusza.
- Ilość cieczy użytej w nawożeniu dolistnym powinna być tak dobrana aby uzyskać dokładne pokrycie roślin i by nie doszło do spływania cieczy do gleby. Optymalna ilość cieczy dla większości upraw polowych to między 200 a 500 litrów na ha i zależy od stosowanego nawozu, wielkości i fazy rozwojowej roślin, oraz możliwości technicznych opryskiwacza.
- Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość nawożenia dolistnego mają parametry użytej wody do przygotowania cieczy roboczej. Dotyczy to jej twardości, pH (5,3-6,0), które mają wpływ również na napięcie powierzchniowe cieczy. Dodając do wody kondycjonery wody Aqua Soft sprawimy, że oprysk będzie skuteczniejszy.
- Zabiegi dokarmiania wykonywać przy bezchmurnej pogodzie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy rośliny są w pełnym turgorze i rośliny nie są narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W przypadku gdy mamy do czynienia z pochmurną, ale nie deszczową pogodą zabiegi można wykonywać przez cały dzień.
- Nie należy wykonywać oprysków na 3 godziny przed spodziewanymi opadami deszczu i przy silnym wietrze.
- Kolejność dodawania poszczególnych składników: woda → kondycjoner wody Aqua Soft → ImmunoActiv Si → inne nawozy mikroelementowe (Actipol, ActiPlon, Foliar Activ) → (opcjonalnie) nawozy fosforynowe FosfiActiv → środki ochrony roślin (według instrukcji stosowania producenta) dopełnić wodą
Wykorzystaj wiedzę ekspertów
Aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach jak również sporządzić program nawożenia swojej uprawy skontaktuj się z jednym z naszych Doradców https://arkop.pl/kontakt/